

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.7 mm |
| Width | 8.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Plastic |
| Housing Color | Black |
Stock: 7315
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30641
Ext.Price$0.30641
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30641 | $0.30641 |
| 10 | $0.25905 | $2.59050 |
| 25 | $0.24532 | $6.13300 |
| 50 | $0.23232 | $11.61600 |
| 100 | $0.22000 | $22.00000 |
| 300 | $0.20783 | $62.34900 |
| 500 | $0.19633 | $98.16500 |
| 1000 | $0.18695 | $186.95000 |
| 3000 | $0.17663 | $529.89000 |
| 5000 | $0.16688 | $834.40000 |
| 10000 | $0.15892 | $1589.20000 |
